Nastavenie zadneho tlmica

(rám, vidlice, pružiny, tlmiče, ...)

Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod yenkie » 19 Júl 2014, 10:50

Vcera som zistil, ze ked sa moje 110 kilove velicenstvo spolocne ladvinkou a nalozenymi kuframi vytrepeme na moto tlmic je na doraz. Od vyroby je nastaveny na najmejsie. Jelikoz Hondaci nedodali kluc tak sa pytam, ak ho niekto nastavoval, tak ako? Surovo blickami?


Odoslané z iPhone pomocou Tapatalk
yenkie
*****
*****
 
Príspevky: 466
Registrovaný: 10 Jan 2013, 15:29
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod georgoo » 19 Júl 2014, 12:29

admin píše:Vcera som zistil, ze ked sa moje 110 kilove velicenstvo spolocne ladvinkou a nalozenymi kuframi vytrepeme na moto tlmic je na doraz. Od vyroby je nastaveny na najmejsie. Jelikoz Hondaci nedodali kluc tak sa pytam, ak ho niekto nastavoval, tak ako? Surovo blickami?
Odoslané z iPhone pomocou Tapatalk


Ja osobne som to nikdy nenastavoval, ale urcite by som to blickami neskusal.
Na 100% sa ti presmyknu, a poskodis si maticu na tlmici, ram aj ruky :(

Ak sa do toho chces pustit, zozen si na to hakovy kluc.
http://www.independentmoto.sk/product/h ... 3977-8194/
to je univarzalny

tebe bude stacit aj nieco taketo
http://www.almar.sk/zakaznik/index.php?p=2&id=382
http://www.npggroup.sk/shop/category/51 ... kod/str/4/
NC750X (2014-2017), Tracer 900 (2017:-)
Obrázok užívateľa
georgoo
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 2486
Registrovaný: 03 Jún 2014, 19:43
Bydlisko: Trnava
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod keto » 19 Júl 2014, 14:38

Byl jsem dokonce v Hondě,že bych jako chtěl trochu přitvrdit zadní pérování a dostal jsem odpověď,že bohužel nemají adekvátní klíč,tak mi s tím nic neudělají(sakryš kde je ten palec dolů :? ),pak si kup značkovou motorku s nadějí,že když bude nejhůř,tak ti pomůže značkový servis :(
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod firebolt » 19 Júl 2014, 18:18

ja som si to došteloval kľúčmi z bicykla. Nesedeli úplne presne ale podarilo sa. :-)
firebolt
**
**
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 30 Apr 2013, 16:18
Motorka: Honda NC 700X

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod yenkie » 19 Júl 2014, 22:10

georgoo píše:
Ja osobne som to nikdy nenastavoval, ale urcite by som to blickami neskusal.
Na 100% sa ti presmyknu, a poskodis si maticu na tlmici, ram aj ruky :(

Ak sa do toho chces pustit, zozen si na to hakovy kluc.
http://www.independentmoto.sk/product/h ... 3977-8194/
to je univarzalny

tebe bude stacit aj nieco taketo
http://www.almar.sk/zakaznik/index.php?p=2&id=382
http://www.npggroup.sk/shop/category/51 ... kod/str/4/

Dik za odkaz .To vyzera dobre. Zmeram tlmic a objednam prislusny kluc. Dam vediet ako som pochodil.
yenkie
*****
*****
 
Príspevky: 466
Registrovaný: 10 Jan 2013, 15:29
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod yenkie » 23 Júl 2014, 20:23

Tak dnes dosiel ten objednany kluc z http://www.almar.sk/zakaznik/index.php?p=2&id=382 velkost 60-68. Ten klbovy nemali, tak som zrusil objednavku. Po drobnom zabruseni hacika sadol ako rit na serbel. Tlmic dotiahnuty asi o 15 mm, tak uvidime co to spravi. Najvecsi problem bol povolit kontru, tocili sa obe matky. Ale po zabruseni srobovaka a par klepnuti povolila. Pristup dost stiesneny, odporucam dat rukavice, obcas sa kluc vysmykne. Ale robit to niekde na ceste, to asi nie. Toto Honda pohnojila. Ale co uz, je to nizkonakladova masina za par kaciek.
yenkie
*****
*****
 
Príspevky: 466
Registrovaný: 10 Jan 2013, 15:29
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod puccky1 » 23 Júl 2014, 20:31

Hm no som zvedavy co povies po odjazdeni :lol:
A ako je to s tym zavitom kolko sa to da este pritiahnut ? nie ze by som to potreboval ale ostatny mozno budu zvedavi :mrgreen:
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod yenkie » 23 Júl 2014, 20:35

Dlzka zavitu je cca 40 mm, som zhruba v polke. Myslim ze 70 kilovych polochlapov sa tato uprava netyka :lol: takto tvrda masina by im po prejazde zeleznicneho prejazdu rozobrala chrbticu :lol:
Moze byt ze to vratim naspet, je to znatelne tvrdsie. To je ta nevyhoda, ze sa to neda stelovat nejako lahsie. So spolujazdcom je ine a solo je zas ine.
yenkie
*****
*****
 
Príspevky: 466
Registrovaný: 10 Jan 2013, 15:29
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod puccky1 » 23 Júl 2014, 21:03

No dobre budem chodit aj dalej sam :lol:
A ja som 70 kg polo chlap tak ked sem tam zoberem ladvinku tak to niak rozchodim :lol:
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod Richi » 24 Júl 2014, 00:15

Co sa tym vlastne nastavuje?
Tvrdost pruzenia alebo vysta zdvihu?
Ked to nastavis vyssie tak je moto vyssia a maksia?
1/2018 (NC 35840) + 58 092km
Obrázok užívateľa
Richi
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2939
Registrovaný: 22 Máj 2014, 20:59
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod puccky1 » 24 Júl 2014, 05:13

Richi72 píše:Co sa tym vlastne nastavuje?
Tvrdost pruzenia alebo vysta zdvihu?
Ked to nastavis vyssie tak je moto vyssia a maksia?

Ked strunu pritiahnes tak budes mat moto vyssie a myslim ze bude aj tvrdsia overene info nam da admin po otestovani
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod keto » 24 Júl 2014, 12:58

Richi72 píše:Co sa tym vlastne nastavuje?
Tvrdost pruzenia alebo vysta zdvihu?
Ked to nastavis vyssie tak je moto vyssia a maksia?

Nastavuje se pouze předpětí pružiny,měkčí /tvrdší pružina,nic víc.Sofistikovanější systémy mají ještě nastavení odskoku.Výška zdvihu zůstane stejná,pouze při stejném zatížení se to míň stlačí a tim vzniká dojem,že je moto vyšší u nás se tomu říká sag tlumiče,jeho optimální hodnotu udává výrobce,sag by měl být stejný ať jede jeden nebo dva,sož při jednom nastavení tlumiče není bohužel možné ;)
Proto se to řeší různými systémy přepákování,kdy poměry na pakách částečně eliminují změny při zatížení motorky.Na předešlém stroji jsem měl dva klasické tlumiče po stranách bez jakéhokoli přepákování a na nich byly 4 stupně nastavení tvrdosti a to se mělo podle návodu vždy přenastavit pro jízdu v jednom nebo ve dvou lidech,ale naštěstí to šlo jednoduše přecvaknout :)
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod yenkie » 24 Júl 2014, 13:34

No, takze akurat som dosiel z Nitry. Dal som 250 km a tu su prve dojmy. Osobne som ziadnu zmenu moc nepocitil. Asi nie som profik co citi kazdu drobnost v nastaveni pruzenia. Isiel som solo, mozno je to aj tym. Mozno bude citit zmenu ked pojdem s polovickou alebo plne nalozim moto, ze to nebude pruzit az na doraz a buchat to do chrbta. Takze asi tak.
Nastavene to necham takto ako to je. V kutku duse si hovorim, ze to nastavovali japoncicky inziniery na tu ich musiu vahu niekde okolo 70 kg, a ja som predsalen tazsi tak logicky musim mat tvrdsie pruzenie :lol:
yenkie
*****
*****
 
Príspevky: 466
Registrovaný: 10 Jan 2013, 15:29
Motorka: Iná

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod otik » 08 Jún 2015, 17:03

Máte někdo s tímto zadním tlumičem od Touratechu zkušenost?
http://shop.touratech.cz/touratech-susp ... vel-2.html
Je to vidět i na tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=Ycnuu8l6USs
otik
***
***
 
Príspevky: 53
Registrovaný: 13 Jan 2013, 17:47
Bydlisko: Jeseník
Motorka: Honda NC 750X

Re: Nastavenie zadneho tlmica

Poslaťod pepe » 07 Mar 2016, 07:58

Nedávno jsem zjistil, že existuje možnost kompletního upgradu odpružení na naše stroje. Špičkový ladič podvozků v závodech Superbiků a Supersportů (i když se motají snad i kolem motokrosu), italská firma Andreani, vyrábí kartridže do vidlic spousty motorek a ,světe div se, nezapoměli ani na NC. Dodávají buď samostatné kartridže, a nebo, protože spolupracují také se švédským Öhlinsem, v sadě (kitu) s jejich zadní jednotkou. Vše nakonfigurované na daný typ motocyklu, s tvrdostí pružin na daného jezdce a případně jeho styl jízdy. Našel jsem v Brně firmu, která má certifikaci jak od Andreaniho, tak i od Öhlinse, kontaktoval ho, on vše zařídil, objednal a v pátek jsem mu motku dovezl, odběhl jsem si na výstavu pozdravit kamarády z fóra (ty co tam byli jen údajně, tak s těmi se mi pozdravit nepodařilo, že Tome :) ), a hotovou jsem si ji odvezl domů.

http://1pepe1.rajce.idnes.cz/Nove_odpru ... o_NC_700X/

Při manipulaci s motorkou na místě je teď odpružení evidentně tužší, při shození z hlavního stojanu chybí takové to zhoupnutí, motorka zůstane "nahoře". Znát je to i při nasednutí, měřil jsem tzv SAG, statické propružení při nasednutí na motorku, u sériového jsem měl 63 mm vpředu a 56mm vzadu, teď je to 36 a 37 mm. Měl jsem strach, jestli to není málo, přeci jen jsou to hodnoty, které se blíží sportovním motorkám. Bál jsem se, že to bude něco za něco, že takto musím přijít o část komfortu. V sobotu vykouklo slunce a tak jsem se narval do kombošky a musel jsem to jet vyzkoušet. No nebudu to prodlužovat, je vidět, že u Andreaniho i Öhlinse svojí práci rozumí a dobře vědí, co dělají. Schválně jsem si vybíral rozbité silnice (my vlastně u nás jiné nemáme :-) ) které mám chronicky najeté a nevycházel jsem z úžasu. Motorka je teď krásně tuhá, pevná, v zatáčce drží lip stopu s mnohem lepší odezvou od předního kola, člověk najednou ví, co se s předním kolem děje, což mi u NC vždycky chybělo. A přitom sebere i nejmenší nerovnosti, z komfortu se neztratilo VǓBEC NIC a ještě zmizely ty vysokorychlostní rázy při přejezdu třeba i malých, ale "ostrých" nerovností, které mě u sériové vidlice tolik rozčilovaly. A to jsem vidlici nastavil zatím jen tak od oka, zadní péro jsem nechal tak, jak ho na mě nastavili ve fabrice. No málem jsem umrznul, vůbec se mi nechtělo slézt :) .
Takže ještě pár důležitých údajů: u vidlice jde nastavovat předpětí, odskok a komprese, u zadního péra předpětí (klíč je součástí dodávky) a odskok.
Stálo mě to kompletně i s prací 34.000,- kč a kontakt na firmu pro případné zájemce:

http://tlumice-podvozek.cz/andreani/

Pán je původně z Řecka, trochu se pere s češtinou, pro začátek mu doporučuju spíš napsat, ale jinak spolupráce bez chyby.
Obrázok užívateľa
pepe
****
****
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 18 Jan 2014, 13:18
Bydlisko: Nové Město nad Metují
Motorka: Honda NC 700X

Ďalší

Späť na Rám, odpruženie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia