baterie

(poistky, relé, batéria, ...)

Re: baterie

Poslaťod keto » 30 Jan 2019, 19:03

puccky1 píše:Vseobecne mam pocit ze starsie baterky vydrzali viacej ako tie dnesne.
Alebo sa dnes o ne len prehnane starame az im skodime ;)

Odoslané z A0001 pomocou Tapatalku

Je to změnou výrobní technologie, dnes starání nebo nestarání moc životnost neovlivní, teda u těch bezúdržbových, jen je třeba dbát, aby byly do mrazů nabité a nevybili se pod doporučenou minimální mez. Nejvíce dnes baterkám škodí velké horko, tak parkujte v horkých slunečných dnech pokud možno ve stínu, obzvláště, když cestujete do teplých krajin ;)
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: baterie

Poslaťod pol104 » 31 Jan 2019, 10:46

pudis15 píše:Aaa, Tak já budu muset chtě nechtě na jaře baterii koupit, protože na podzim při startu už měla jen 9,6 – 8,9 V. Až jsem se lekl že budu muset rozpláčet. Myslím, že teď už by nechytila – od prosince stojí. O baterku se nestarám a vytahuju z moto. 2015 jaro


Sent from my iPhone using Tapatalk

Moc se v tom nevyznam jak poznat že je po baterce, na podzim se mi dvakrat stalo při chladnějšim počasi a odstaveni cca2 dny že jsem nevyjel baterka to neutočila, ted jak jsem ji vyndal a nabil po měsici změřil tak bez ubytku jak to tedy měřiš maš tam při startovani takove hodnoty nebo nastartuješ a pak měřiš . Jinak jsem smiřeny že koupim novou tahle tam je od novoty .
pol104
***
***
 
Príspevky: 80
Registrovaný: 24 Sep 2018, 19:55
Bydlisko: Mosty u jablunkov
Motorka: Honda NC 750X

Re: baterie

Poslaťod keto » 31 Jan 2019, 22:23

Pokud je baterka nabitá a při startu jde pod 10V je na výměnu, slabá baterka se také dá poznat podle toho, že je daleko rychleji nabitá, než baterka dobrá a je to tím, že už ji původní kapacita klesla. Každá baterie má nějaké to samovybíjení a výrobce udává za jak dlouho by mělo napětí klesnout a o kolik, pokud klesá rychle a hodně, tak trpí baterie samovybíjením a je také zralá na výměnu.
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: baterie

Poslaťod pudis15 » 03 Feb 2019, 08:52

Měřím to jen přes ukazatel, samozřejmě to nebude úplně přesný, ale lepší než nic. Baterku jsem nikdy nevytáhnul a nikdy nenabíjel. Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
pudis15
****
****
 
Príspevky: 118
Registrovaný: 15 Apr 2015, 10:52
Bydlisko: Praha
Motorka: Honda NC 750X

Re: baterie

Poslaťod keto » 03 Feb 2019, 23:26

Tak pokud nenecháváš motorku stát dýl, než měsíc a projedeš ji tak, aby se baterie mohla opět dobít, tak není důvod ji vytahovat ani nabíjet. Jinak vytahování není vůbec podstatné pokud nebude dlouho motorka bez ježdění stát na velkém mrazu, protože plná baterie nějaký ten mrazík vydrží bez ujmy ;) jinak stačí baterii hodit jednou za čas přes noc na živičku, nabíječku člověk vlastně dnes ani nepotřebuje pokud nepotřebuje vybitou baterii rychle nabít ;)
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: baterie

Poslaťod dreamer » 23 Mar 2019, 11:43

Moja cerstva skusenost s bateriou... Moja Integra ma presne 2 roky, bateria v nej je Yuasa YTZ14S AGM, cize tovarensky naplnena. Moto som kupoval novu v aprili 2017, nestala na predajni ani minutu, prisla mi este zabalena na palete. Ak predajca nepodvadza a nevymiena nove baterie za stare, tak bateria by mala byt rovnako stara ako motorka.

Uz zaciatkom tejto sezony (moja sezona zacala uz vo februari) som si vsimol, ze obcas starter netoci s velkym nadsenim. Dokonca jedno rano pred jazdou do prace nechytila na prvy krat ako obvykle a starter na chvilu akoby zavahal, dalsie dni v pohode, ale stale som mal pocit, ze startuje lenivsie. Vcera som si pocas dlhsieho vyjazdu dal kratku prestavku a asi po 15 minutach som sa pokusal opat nastartovat. Moto s teplym motorom nenaskocila na prvy krat, starter sice pretocil, ale pocul som akesi kliknutie a vzapati sa rozsvietila oranzova kontrolka chyboveho hlasenia, ktora nezhasla ani ked motor naskocil. Fajn, hovorim si, je piatok, skocim hned do Hondy. V servise som vysvetlil co sa stalo, hodili ju na diagnostiku a v pamati bol kod 37-1, viz obrazok.

Obrázok

Podla servisneho manualu chyba suvisi s riadiacim obvodom DCT prevodovky a aj tam sa pise, ze pokial nie je odpalena poistka a na vstupe PCM sa da namerat napatie (co sa evidentne da, kedze aktualne vsetko funguje), tak sa jedna o tzv. "intermittent" zavadu, cize taku, ktora sa moze prejavit nahodne, bez dalsich dosledkov a pokial sa neda zreplikovat, tak dalsia diagnostika je bezpredmetna.

Servisak kod vymazal a pokusal sa ho zreplikovat, ale ako to uz byva, vsetko OK, zavada sa uz neobjavila. Kedze bol piatok poobede, tak mi navrhli, ze sa mozem objednat na servis, kde vsetko premeraju, ale hned povedal, ze u DCT byva pri takychto chybach na 90% pricinou slaba bateria, uvolnene kontakty, alebo nieco podobne. Vravim mu, ze o bateriu a kontakty sa vzorne staram, cez zimu davam bateriu na udrziavacku (Optimate 4) a kazdu jar kontakty skontrolujem, ocistim, namazem vodivou vazelinou, dotiahnem.

Doma v garazi som nad tym spekuloval, tesne po jazde a vypnuti motora som nameral na baterii 12,68 V, co sa mi zdalo trochu malo, tak som ju nechal na nabijacke celu noc. Rano som odpojil, nechal pol hodinu postat v klude (teplota v garazi 13*C), a nameral som uz len 12,6 V, co zodpoveda cca 70% kapacity AGM baterie (zdroj Yuasa).

Obrázok

Pocas startovania napatie nekleslo pod 10,5 V a na volnobehu je na baterii 14,2-14,4 V. Pre motorky bez DCT toto moze byt este uplne v pohode a bateria je mozno v polovici svojej zivotnosti (necham ju dozit v skutri), ale DCT je na vykyvy napatia velmi citliva a pravdepodobne aj slaby vykyv moze sposobovat obcasne nepravidelne chybove hlasenia. Inak, nemam na moto instalovane ziadne spotrebice, do elektroinstalacie neboli robene ziadne zasahy, vsetko je v povodnom stave ako z vyroby.

Kazdopadne povazujem to za skore varovanie, ze bateria je na odchode, aj ked len po dvoch rokoch prevadzky, treba vsak povedat, ze jazdim pravidelne do prace, asi 10 km jednym smerom, co na uplne nabitie nestaci. Navyse bateria je umiestnena uplne nevhodne na najteplejsom moznom mieste hned nad motorom, pricom v uloznom priestore je po jazde v teplych dnoch take teplo, ze mi prestane nabijat USB adapter na mobil. V priestore inak vozim len nepremoky a nejake drobnosti, ktorym teplo nevadi, potraviny by som tam nikdy nedal.

Kupil som novu bateriu Exide ETZ14-BS, nalial kyselinu, aktivoval a na poloch nameral po 15 minutach 12,8 V (bez nabijania). Teraz je na nabijacke a necham ju tak par hodin, skor nez ju dam do motorky. Dufam, ze vydrzi aspon 2 roky :(
Naposledy upravil dreamer dňa 23 Mar 2019, 19:27, celkovo upravené 1
Honda NC750D Integra
Obrázok
Aprilia SR MAX 300
Obrázok
ex: Honda XL 1000V Varadero | Suzuki DL650 V-Strom | Yamaha XS650 Midnight Special | Simson S50 | Jawa Babetta 207
Obrázok užívateľa
dreamer
****
****
 
Príspevky: 178
Registrovaný: 15 Sep 2016, 15:00
Motorka: Honda Integra 750

Re: baterie

Poslaťod puccky1 » 23 Mar 2019, 14:27

Ja len dodam ze uz rok mam tu istu Exide a plne nabita ma len 12,8v
Cca 5 rokov som mal od nova Yuasu a ta mala 13.3v ked bola uplne nabita.
Casom klesla po rokoch na 13v
Ale kliniec do rakvy som jej zabil asi ja sam ked som namontoval alarm a cez zimu klesla kapacita baterky na 12,3v a ocividne zacala horsie startovat az som sa bal ze jedneho dna nenastarujem tak som kupil radsej novu.
Cez zimu som ju nejak extra nenabijal iba obcas hodil na nabijacku nech sa uplne nevybije ale pokial som nemal alarm tak aj po dlhsom case mala 13v
Cize verim ze som ju odfajcil alarmom az ked som kupil novu som si vsimol na starej ze by nemala kapacita klesnut pod 12,6v
Som zvedavy kolko vydrzi Exidka

Odoslané z SNE-LX1 pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: baterie

Poslaťod dreamer » 23 Mar 2019, 19:03

Tak nova bateria Exide po nabiti, odpojeni a hodine v klude drzi nieco cez 13 V (stara Yuasa 12.6 V), ale je mozne, ze nova bateria musi este pouzivanim rozhybat elektrony a konecna kapacita bude o chlp vyssia. Pri starte neklesla pod 11.9 V (stara 10.5 V). Starter toci opat s elanom ako za mlada, takze zatial fajn. Budem ju teraz asi pozornejsie sledovat ako sa bude spravat. Zacinam si mysliet, ze ta moja stara Yuasa bola piatkovy kus, alebo bola starsia ako motorka.
Honda NC750D Integra
Obrázok
Aprilia SR MAX 300
Obrázok
ex: Honda XL 1000V Varadero | Suzuki DL650 V-Strom | Yamaha XS650 Midnight Special | Simson S50 | Jawa Babetta 207
Obrázok užívateľa
dreamer
****
****
 
Príspevky: 178
Registrovaný: 15 Sep 2016, 15:00
Motorka: Honda Integra 750

Re: baterie

Poslaťod Richi » 23 Mar 2019, 23:52

Presne na to sa chcem spýtať. Na Starej baterke by mal byť nejaký kód podľa ktorého môžeš zistiť dátum výroby. Zaujímalo by ma o koľko je staršia ako motorka.
1/2018 (NC 35840) + 58 092km
Obrázok užívateľa
Richi
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2939
Registrovaný: 22 Máj 2014, 20:59
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: baterie

Poslaťod pcx » 24 Mar 2019, 18:14

Mam, bohuzial, cerstvu skusenost s niecim podobnym.
Bateriu som po zime dal na nabijacku. Nahodil do moto, dva dni vsetko ok. Normalny start. Kilometrov malo, kazdy den 5+5km. Po dvoch dnoch som uz rano do prace nenastartoval, proste hlucho, len "cvakalo".
Bateriu som dal na nabijacku, nasledne normalne dalsie rano nastartovalo. Chcel som odist z prace, nic uz ani necukalo, hluchota. Bateriu som vybral, nabil, nastartovalo, spravil som cca 30-40km, odstavil. Dva dni stala moto a dnes som uz nenastartoval. Bateria nema ani rok, znacka Fiam
Aktual: Honda NC 700 Integra
EX: Honda PCX 125, Yamaha Xmax 250, Yamaha Xmax 400, Honda NC 700 X DCT, Yamaha Xmax 400 MomoDesign
Obrázok užívateľa
pcx
****
****
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 02 Mar 2017, 11:19
Bydlisko: Nitra, SK
Motorka: Honda NC 700X

Re: baterie

Poslaťod puccky1 » 24 Mar 2019, 18:23

Podla toho ako sa sprava je uz ozaj ko.
Uz len kupit novu

Odoslané z SNE-LX1 pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: baterie

Poslaťod Ruidos » 24 Mar 2019, 18:32

To čo sú za baterky keď vydržia rok ?
Dúfam že toto tak skoro riešiť nebudem. Uff báť sa aby má to niekde nechalo


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
5505 km.
Obrázok užívateľa
Ruidos
********
********
 
Príspevky: 1366
Registrovaný: 30 Jan 2016, 10:59
Bydlisko: Trenčín
Motorka: Iná

Re: baterie

Poslaťod Floyd » 24 Mar 2019, 18:46

pcx, to by sa snáď dalo aj reklamovať.
Floyd
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1414
Registrovaný: 12 Apr 2013, 01:02
Bydlisko: BA
Motorka: Honda NC 750X

Re: baterie

Poslaťod Ruidos » 24 Mar 2019, 19:00

Floyd píše:pcx, to by sa snáď dalo aj reklamovať.


Práve som nad tým rozmýšľal. Veď to je bežne, mohol aj zlý kus mat


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
5505 km.
Obrázok užívateľa
Ruidos
********
********
 
Príspevky: 1366
Registrovaný: 30 Jan 2016, 10:59
Bydlisko: Trenčín
Motorka: Iná

Re: baterie

Poslaťod dreamer » 24 Mar 2019, 19:25

No ja som sa uz poistil, minimalne na dlhsie vyjazdy budem so sebou nosit toto, je to velke ako vacsi mobil a sluzi to ako startovaci booster so startovacim prudom 250A, svietidlo a power banka zaroven. Suaoki patri k "lepsej cine", cena cca 60€ s postovnym z Nemecka:

Obrázok

Obrázok
Honda NC750D Integra
Obrázok
Aprilia SR MAX 300
Obrázok
ex: Honda XL 1000V Varadero | Suzuki DL650 V-Strom | Yamaha XS650 Midnight Special | Simson S50 | Jawa Babetta 207
Obrázok užívateľa
dreamer
****
****
 
Príspevky: 178
Registrovaný: 15 Sep 2016, 15:00
Motorka: Honda Integra 750

PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektroinštalácia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia