Sejmul mě skejt.

Sejmul mě skejt.

Poslaťod wirgil » 25 Jún 2017, 22:52

Co se mi dneska stalo:
Patnáctiletý kluk jel po silnici na skateboardu z kopce dolů, nezvládl to a skejt mu ulítnul do protisměru. Kámoš, co jel první, se tomu skejtu ještě stačil vyhnout, no a já jsem ho trefil. Nejeli jsme moc rychle, bylo to v lese za zatáčkou, ale i tak jsem neměl žádný čas cokoliv udělat. Motorka dostala hroznou ránu zespoda. Naštěstí jsem to ustál na kolech a podařilo se mi zastavit. Motor zdechnul a když jsem ho zkusil zase nahodit, rozblikala se mi na přístrojovce diskotéka, v převodovce to cvakalo a s motorkou nešlo hnout. V automatu nejspíš zůstal kvalt. Po několika pokusech se nějak vyřadilo a já jsem mohl aspoň motorku dát na stranu a začít obhlížet škody. Přední dolní kryt je poškozený, pravý boční proražený. V díře je vidět že tam dostalo pecku nějaký čidlo a je tam utržený konektor.
Volali jsme k tomu policii a motorku jsem nechal přes MotoCare odvézt odtahovkou do nejbližšího servisu Hondy, sto kiláků od baráku.
Otázka zní: co všechno teď na motorce zkontrolovat? Mohlo se poškodit uložení předních vidlí v krku? Měla by se změřit geometrie? Je možný, že by se ohnula kola? Já si vůbec nepamatuju, jak jsem ten skejt přejel, jen tu pecku odspoda. Jela se mnou žena a tvrdí, že ten skejt přejela obě kola.
A ještě jedna věc - ten kluk je z děcáku a byl zrovna na opušťáku. Jak a na kom vymáhat škodu?

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
wirgil
****
****
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 12 Mar 2016, 08:22
Bydlisko: CZ, Jihlava
Motorka: Honda NC 750X

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod keto » 26 Jún 2017, 06:13

Tak pokud to šlo do servisu, tak si nech krk řízení i vidli zkontrolovat, kola hodit na vyvážení, tam poznají jestli jsou koplá na tolik, že už to nepůjde vyvážit. Jinak pokud jde o nezletilého, tak se škoda vymáhá od toho, kdo má dítě v péči, tak bych se dotázal policie, když to vyšetřovala, tak i oni museli zákonného zástupce dítěte kontaktovat.
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod Pito » 26 Jún 2017, 06:49

Keto ma 100% recht. Kolesa nechat skontrolovat a kedze to nebol naraz v pravom slova zmysle, za krk riadenia sa to imho nedostalo, teda bud bude treba dotiahnut alebo vymenit loziska, ak vobec.

So zakonnym zastupcom ma tiez pravdu :like:
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod wirgil » 27 Jún 2017, 16:35

Takže kluk z děcáku mi rozbije novou motorku, ale protože byl venku na vycházce, zodpovídají za něj jeho rodiče. A když budu chtít kontakt na jeho familii, tak mi nesmí být sdělena jeho identita. To je na palici.
Obrázok užívateľa
wirgil
****
****
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 12 Mar 2016, 08:22
Bydlisko: CZ, Jihlava
Motorka: Honda NC 750X

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod Pito » 27 Jún 2017, 16:56

Znie to az tragikomicky, prepac. Ale kedze aj slovenska legislativa je plna podobnych "srand" a omylov, ani ma to moc neprekvapuje.

K teme - ak to ma ist takto "ztuha", urcite by som to riesil trestnym oznamenim. Nech je to u vas akokolvek s identitou, ak ide o konanie mladistveho, hoc nie je este pravne stihatelny, vzdy je niekto, kto za jeho konanie nesie zodpovednost a od koho skodu vymahat.
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod keto » 05 Júl 2017, 11:06

něco z právní poradny
U nezletilých je předpokladem jejich odpovědnosti za škodu rozumová schopnost spočívající ve schopnosti posouzení následků svého jednání a dále schopnost ovládnout své jednání. Oba tyto předpoklady musí být splněny zároveň a plně (což bude u 15 letého asi problém). Osoba povinná vykonávat nad nezletilým dítětem dohled (např. rodiče, pěstouni, dětský domov, škola, mateřská škola) je odpovědná v případě, že zanedbala náležitý dohled nad nezletilým. Jsou-li uvedené podmínky odpovědnosti za škodu splněny jak u nezletilého dítěte, tak i u osoby povinné vykonávat dohled, odpovídají za škodu oba, a to společně a nerozdílně. Pokud nezletilé dítě není schopno ovládnout své jednání a posoudit jeho následky (např. děti v útlém věku), odpovídají za škodu způsobenou nezletilým dítětem pouze osoby, které jsou povinny vykonávat dohled za předpokladu, že dohled zanedbaly.
Situace týkající se nároků na náhradu škody a určování odpovědnosti patří v právu mezi ty nejproblematičtější. Jestliže mezi stranami nedojde k oboustranně uspokojivé dohodě a nároky jsou uplatňovány soudní cestou, rozhodně se vyplatí obrátit se na advokáta.
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod vladimir » 06 Aug 2017, 07:10

neviem ako to celé skončilo alebo má pokračovanie len si myslím že za dieťa v detskom domove ktoré je na vychádzke zodpovedá detský domov.. rodičia alebo iná osoba zaň zodpovedá vtedy keď si ho z domova osobne zoberie na vychádzku alebo víkend..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod wirgil » 06 Aug 2017, 22:17

Skončilo to tak, že jsem mínus 15 tis.Kč za výměnu plastů, el.patic z ovládání převodovky a za kontrolní servis. Pojistka děcáku se na jejich chovance mimo areál nevztahuje. Můžu se obrátit na skutečné rodiče ale dostal jsem dobře míněnou radu, že to nemá smysl...
A ještě jedna věc: jestliže budete někdy nedejbože potřebovat odtahovku, tak si dobře, opravdu dobře, zdokumentujte uložení motorky. Mně ji dovezli s ohnutou brzdovou páčkou a nalomeným chráničem ruky. Bohužel jsem na to přišel, až když mi tu motorku složili v garáži a odjeli. Když jsem jim volal, že bych rád věděl co se dělo, natvrdo mě poslali do prdele.
Obrázok užívateľa
wirgil
****
****
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 12 Mar 2016, 08:22
Bydlisko: CZ, Jihlava
Motorka: Honda NC 750X

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod samic » 07 Aug 2017, 15:32

Havarijní pojistkou nemáš?
Obrázok užívateľa
samic
****
****
 
Príspevky: 121
Registrovaný: 07 Sep 2016, 22:05
Bydlisko: Milevsko - Jižní Čechy
Motorka: Honda NC 750X

Re: Sejmul mě skejt.

Poslaťod wirgil » 07 Aug 2017, 19:22

Ne. Moje blbost.
Obrázok užívateľa
wirgil
****
****
 
Príspevky: 103
Registrovaný: 12 Mar 2016, 08:22
Bydlisko: CZ, Jihlava
Motorka: Honda NC 750X


Späť na Pokec o všetkom

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 18 hostia