Ložiska zadního kola

(rám, vidlice, pružiny, tlmiče, ...)

Ložiska zadního kola

Poslaťod PRx » 08 Júl 2014, 20:42

Pri oprave defektu v pneuservisu pri vyvazeni kola mi technik ukazal jak mi tikaj loziska zadniho kola a hned dvakrat za sebou, stav mam 24.000 km a moto jeste ani ne rok, takže zítra jdu na garancku a hlasim stav jako reklamaci vramci zaruky, jsem zvedav co na to v Honde, nicmene vydrz nasich lozisek nic moc tedy i presto ze je na nich made in Japan :-(
Obrázok užívateľa
PRx
*****
*****
 
Príspevky: 339
Registrovaný: 12 Sep 2013, 10:29
Bydlisko: Plzeň ČR a Bojnice SR
Motorka: Honda NC 700S

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod puccky1 » 08 Júl 2014, 20:50

Hm ja sa na tachaci blizim k 30 000 km ale ked som menil gumy tak mi nic nepovedal akurat ze brzdy KO :o
No rozoberat to nebudem hadam to vydrzi v pohode dalsich 15 000 km :mrgreen:
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod keto » 09 Júl 2014, 09:57

Byl jsem na garančce ve 24000 a nechal jsem si při té příležitosti měnit zadní pneu a ještě říkám mechanikovi ať tu mašinu pořádně prohlídne,jelikož mi za měsíc končila záruka a prý vše dobrý a při mém stylu ježdění to prý vypadá s brzdama na ještě jednou 24000 km :lol: akorát na řetěz říkal,že ve 30000 mám dojet na výměnu ;) Tak doufejme,že tvůj případ s ložiskem nebude pravidlo ale vyjímka :roll: Taky už jsem se setkal s pneuservisem co nasadil zadní kolo tak,že jelo šejdrem a to pak asi dlouho nevydrží žádné ložisko :cry:
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod PRx » 20 Júl 2014, 21:17

Na garančce mi řek že ložiska jsou zatím vpoho, nicméně mu moc nevěřim ale přesto jsem odjel na motodovolenou a najezdil dalších 4.000 Km, ložiska zakoupím sám a při výměně kompletní řetězovky vyměním i ložiska a bude :-) Bohužel je na všem vidět, že originální věci na moto jsou přeci jen lacinějšího provedení, na tu prodejní cenu se museli někde dostat, takže výměny budou o trošku dražší no ;-)
Obrázok užívateľa
PRx
*****
*****
 
Príspevky: 339
Registrovaný: 12 Sep 2013, 10:29
Bydlisko: Plzeň ČR a Bojnice SR
Motorka: Honda NC 700S

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod PRx » 08 Sep 2015, 21:09

Tak nevím jestli předchozí problém s ložiskem způsobil nynější závadu, ale stalo se:
V 53.000 km při návratu ze srazu ze Štramberku přesně v půli cesty do Plzně ve Žďáru nad Sázavou v levotočivé zatáčce v křižovatce se ozval nepříjemný zvuk kovového rázu a následné 5 sekundové chroupání, po zastavení jsme na nic nepřišli nicméně po rozjetí mi plavalo zadní kolo tak opět zastavení a důkladné prohlédnutí zadního kola a zjištění vůle kola na ose, takže rozborka na chodníku a nemilé zjištění vysypaného ložiska, viz foto :-)
Prílohy
image.jpg
image.jpg
Obrázok užívateľa
PRx
*****
*****
 
Príspevky: 339
Registrovaný: 12 Sep 2013, 10:29
Bydlisko: Plzeň ČR a Bojnice SR
Motorka: Honda NC 700S

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod Richi » 08 Sep 2015, 21:19

Tak to je fakt velmi neprijemne :cry:
- a vymenil si tie loziska vtedy pred rokom?
- a ako si to vyriesil v nedelu? zohnal si v tescu loziska a vymenil ich na chodniku?
1/2018 (NC 35840) + 58 092km
Obrázok užívateľa
Richi
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2939
Registrovaný: 22 Máj 2014, 20:59
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod PRx » 08 Sep 2015, 21:21

No a jen dovětek: hledat v neděli obchod s ložisky či nonstop servis se zdálo nemožné, naštěstí vstřícnost lidi pro motorkáře se našla a od třetího člověka jsem už stál před dílnou jednoho soukromníka který bohužel nebyl doma nicméně jeho paní mi prodala ložisko které měli skladem a pustila mě do dílny kde jsem provedl výměnu :-)
Takže děkuji a veřejně chválím BANDITSERVIS http://www.banditservis.cz :like: a děkuji za asistenci a podporu Pepovi a Pupimu ;) cestu dom jsme si pak náležitě užili, pociťově byla moto stabilnější v zatáčkách :like:
Obrázok užívateľa
PRx
*****
*****
 
Príspevky: 339
Registrovaný: 12 Sep 2013, 10:29
Bydlisko: Plzeň ČR a Bojnice SR
Motorka: Honda NC 700S

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod Pupi04 » 08 Sep 2015, 21:43

Důležité je a bylo, že se to zvládlo za pomoci ochotných lidí :like:
Obrázok užívateľa
Pupi04
*******
*******
 
Príspevky: 918
Registrovaný: 20 Jún 2014, 09:59
Bydlisko: Stříbro
Motorka: Iná

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod puccky1 » 08 Sep 2015, 22:12

Kokos tak toto by som.nechcel zazit
Uz sem tam kontrolujem loziska ci sa nehreju ale zatial sa to zda byt ok tak uvidim kolko vydrzia
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod pepe » 09 Sep 2015, 05:37

Takže ty jsi v neznámém městě a v neděli sehnal ložiska a to přesně v takovém rozměru, jaký jsi potřeboval :?: a k tomu přístup do dílny. Někdo tam nahoře tě má rád...
Obrázok užívateľa
pepe
****
****
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 18 Jan 2014, 13:18
Bydlisko: Nové Město nad Metují
Motorka: Honda NC 700X

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod Dovi » 09 Sep 2015, 07:11

 
Dobře to nakonec dopadlo a to je fajn - co člověka nezabije, to ho zpravidla posílí... :)

 
Pro případnou pomoc komukoliv jinému někdy v budoucnu... můžu mít pár technických dotazů?

1)
Mohl bys prosím uvést přesné označení původního ložiska a jakým ložiskem bylo nahrazeno (výrobce, typové označení a případně i cenu za to ložisko)?

2)
Pro přesnější představu o historii závady a kdyby se to celé zrekapitulovalo, tak:

- Ve 24 tisících km byl pneuservisem zjištěn náznak případného problému se zadním ložiskem, něco jako slabé cvakání nebo dokonce zvětšená vůle? Následně však technik v autorizovaném servisu Honda tuto možnou počínající závadu nebyl schopen (nebo ochoten?) potvrdit.

- Potom ve 28 tisících km jsi uvažoval o svépomocné výměně ložiska při výměně řetězovky... Došlo k tomu?

- Tipuji, že řetězovku (tehdy stále ještě originální?) sice pak už někdy bylo nutno vyměnit (pro zajímavost, v kolika tisících km?), ale protože ložisko zadního kola se zatím stále jevilo relativně v pořádku, tak jsi ho nekupoval (jak jsi ve 28 tisících km zamýšlel), ale bylo ponecháno původní... Je to tak?

- Totální destrukce ložiska se pak projevila nečekaně v těch 53 tisících km - jednalo se tedy stále o to původní originální ložisko z výroby?

 
Díky za potvrzení nebo upřesnění těchto informací.

 
P.S.
Na závěr spíš jen spekulace co se týče odhadované příčiny závady - myslíš, že jí mohlo být pomoženo např. dlouhodobějším vysokým zatěžováním až občasným přetěžováním (jezdils třeba ve dvou a s hodně těžkýma báglama a k tomu i po nekvalitních cestách?) a/nebo také vniknutím vody do ložiska a vyplavením maziva (třeba při brodění)? Nebo bys ses přikláněl spíš k drobné kusové výrobní vadě (v rámci obecně kvalitních japonských ložisek), která postupně narůstala?
  
od 17.4.2018 dočasný(?) výpadek externího úložiště obrázků na POSTIMG.ORG

Honda NC 750S, Honda CBF 125
Honda VT 750C2 Shadow Spirit, Honda VT 750C4 Shadow
BMW R 1100GS, BMW F 650GS, Yamaha WR 250X, Yamaha WR 250R
Obrázok užívateľa
Dovi
*****
*****
 
Príspevky: 368
Registrovaný: 01 Mar 2015, 09:51
Bydlisko: Jižní Morava, ČR
Motorka: Honda NC 750S

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod jaryn67 » 09 Sep 2015, 08:43

Tak oni dobří lidi fakt ještě existujou :like: Bylo super,že jsi na ně natrefil. :like:
Obrázok užívateľa
jaryn67
********
********
 
Príspevky: 1058
Registrovaný: 24 Jún 2014, 13:51
Motorka: Iná

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod Zizi79 » 09 Sep 2015, 10:34

Je super, že si si poradil, ja s obidvoma lavými rukami by som to nedal určite...
Jazdím pre radosť
Honda Integra 750D 2015, Honda NT1100 2022
Obrázok užívateľa
Zizi79
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1552
Registrovaný: 21 Júl 2015, 08:40
Bydlisko: Prešov
Motorka: Iná

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod Pavel » 09 Sep 2015, 11:34

jaryn67 píše:Tak oni dobří lidi fakt ještě existujou :like: Bylo super,že jsi na ně natrefil. :like:


Mě se kdysi stalo při koupi motorky MZ 150 ETZ až v Děčíně, že jsem cestou do Ostravy(asi 400km) v lese píchnul zadní kolo někde u Máchova Jezera, taky to bylo v neděli odpoledne a nikde nikdo, navigace nebyla, tak jsem tlačil do vesnice a ptal se na pneuservis, nakonec jsem jeden našel a přemlouval majitele, aby mi to zalepil, ale byl ochotný a ještě mi dal minerálku na cestu. A to jsem ještě nevěděl, že jak jsem potom spěchal domů, že natankuji v Hradci Králové plnou nádrž nafty a ještě jsem tam dal olej M2T, pak se ptám u pokladny proč platím méně, než jsem mylsel a obsluha, že tam mám naftu, takže všechno vypustit do půjčeného kanystru, trvalo to hodinu, pak znovu tankovat natural 95 s olejem a jet domů, ale dojel jsem, hlavně, že mi to pomohl pán zalepit, byl ochotný :like:
ex: Jawa 50/21, Jawa 350/639, MZ 150 ETZ, Hyosung GV 250 Aquila, NC700X
Obrázok užívateľa
Pavel
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1214
Registrovaný: 15 Sep 2014, 08:21
Bydlisko: Dobrá u FM
Motorka: Honda NC 700X

Re: Ložiska zadního kola

Poslaťod PRx » 09 Sep 2015, 14:50

Tak zpět k tématu:

Původní ložisko bylo označeno 6204 alpha 11, přičemž 6204 je typ ložiska = běžně používané za cenu od 60 Kč do 300 Kč, alpha 11 je kód výrobce, bylo nahrazeno novým 6204 kuličkovým jadnořadým utěsněným plastem od výrobce NTN za cenu 190,- Kč.

V tom zmatku jsem udělal opravu jen toho jednoho, dnes vím, že jsem měl koupit rovnou obě a vyměnit obě! Nicméně to dodělám v klidu doma, udělám znova rozborku a dovyměním i to druhé, jedná se o stovkovou položku a ty problémy za to opravdu nestojí!

Historie závady je tedy následující:
- Ve 24 tisících km byl pneuservisem zjištěn náznak případného problému se zadním ložiskem - slabé cukání při jemném ručním pootočení na vyvažovací stolici.
- Následně však technik v autorizovaném servisu Honda tuto možnou počínající závadu vyloučil a jen dotáhl osu zadního kola.
- Při výměně celé řetězovky v 41 tisících km bylo zřejmě vše OK (opět děláno v autorizovaném servisu Honda)(řetěz tam byl už druhej, první výměna byla po 16.000 km z důvodu nerovnoměrného vytažení)
- Totální destrukce ložiska se projevila nečekaně v 53 tisících km hlasitým zvukem kdy praskla klec držící kuličky v levém náklonu v zatáčte při rozjezdu z křižovatky (odešlo ložisko na straně brzdy což je méně pravděpodobnější než ložisko u rozety)
- A ano, jednalo se o původní originální ložisko z prvovýroby. (až vyndám to druhé popíšu jeho stav, sám jsem na něj zvědav)

Možné příčiny závady – myslím že jen vada z výroby, jelikož jezdím sám (75 kg) bez top kufru, 99% bez bočních kufrů a bez baťůžku, nicméně před 12.000 km jsme absolvoval cestu 1000 km na Ukrajině s bočnímy kufry a na totál rozmlácené cestě :-) a jsem si vědom tak tří rázů v díře a tak 10 rázů na železničním přejezdu. (moto nemyji vabkou a skoro ani hadicí) :D
Obrázok užívateľa
PRx
*****
*****
 
Príspevky: 339
Registrovaný: 12 Sep 2013, 10:29
Bydlisko: Plzeň ČR a Bojnice SR
Motorka: Honda NC 700S

Ďalší

Späť na Rám, odpruženie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia