seřízení ventilů

(nastavenie ventilov, olej, chladič, sviečky, ...)

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Richi » 21 Aug 2016, 21:20

Ventily som nastavoval raz. (na LIAZke). Bolo mi jedno v akej polohe je piest či nejaká značka lebo som videl vačku. Keď vačka nebola v zábere (opretá o vahadlo) nastavoval som vôľu.
Je vidno vačka na NC keď zhodíš hlavu valcov?
1/2018 (NC 35840) + 58 092km
Obrázok užívateľa
Richi
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2939
Registrovaný: 22 Máj 2014, 20:59
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Dovi » 22 Aug 2016, 06:21

Je vidno vačka na NC keď zhodíš hlavu valcov?

Pro jistotu, aby někdo kvůli ventilovým vůlím nesundával hlavu válců...

Myslel jsi ventilové víko, ne hlavu válců.
od 17.4.2018 dočasný(?) výpadek externího úložiště obrázků na POSTIMG.ORG

Honda NC 750S, Honda CBF 125
Honda VT 750C2 Shadow Spirit, Honda VT 750C4 Shadow
BMW R 1100GS, BMW F 650GS, Yamaha WR 250X, Yamaha WR 250R
Obrázok užívateľa
Dovi
*****
*****
 
Príspevky: 368
Registrovaný: 01 Mar 2015, 09:51
Bydlisko: Jižní Morava, ČR
Motorka: Honda NC 750S

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Richi » 22 Aug 2016, 19:29

Presne tak. Chybička v technológií :D
1/2018 (NC 35840) + 58 092km
Obrázok užívateľa
Richi
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2939
Registrovaný: 22 Máj 2014, 20:59
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Baterka » 22 Apr 2017, 09:58

Dneska jdu štelovat při 24 tis. km ventily a překvapilo mě, že se tady ještě nikdo nezeptal, jestli vůle ventilů u 750 cc mají být stejné jako u starší 700 cc.
K 700 cc je přístupný servisní manuál v pdf a všechno automaticky servisuji podle něj, ale občas si tak říkám.. co když to něco má být u 750 cc trochu jinak? :geek:
Obrázok užívateľa
Baterka
****
****
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 06 Apr 2015, 15:42
Bydlisko: České Budějovice
Motorka: Honda NC 750X

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Baterka » 22 Apr 2017, 20:33

Seřízení mám za sebou a mou předešlou otázku uzavírám s tím, že vůle jsou téměř jistě pro 750 cc stejné jako pro 700 cc. Soudím podle stavu vůlí v jakém jsem ventily našel.

Pro ty, kdo při štelování ventilů nechtějí měnit chladící kapalinu (já mám interval její výměny až za rok), máte možnost se tomu vyhnout viz foto níže. Stačí radiátor dát stranou a smířit se pak s o něco horší manipulací kolem ventilů. Stejný postup uvádí i servisní manuál. Já navíc sundal i ventilátor zezadu radiátoru. ;)
Obrázok

Co se týká zmatení kolem časového okénka na brzdové straně: v servisním manuálu mají opravdu chybu :!: Manuál navádí k srovnávání dle rysky blíže čelu motorky, ale ve skutečnosti je nutné je srovnat k rysce blíže zadku motorky viz můj obrázek níže (tam je ta správná varianta).
Když jsem zkoušel pootočit klikovou hřídelí tak, abych rysky srovnal podle návodu, ani jeden z válců neměl v této poloze všechny své čtyři ventily povoleny (to stejné platí po pootočení i pro druhý válec). Znamená to, že ani když bych chyboval v prohození číslování válců, nelze ventily štelovat dle rysky blíže k čelu motorky. Manuál to má chybně, ve videu na youtube to je správně. :shock:
Obrázok

PS: Abyste si byli jistí, točte klikovou hřídelí a pozorujte, co se děje s ventily. Nastudujte teorii čtyřtaktů, přečtěte si Doviho příspěvek o teorii štelování ventilů o několik příspěvků zpět a neuděláte chybu (děkujeme Dovi!).
Obrázok užívateľa
Baterka
****
****
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 06 Apr 2015, 15:42
Bydlisko: České Budějovice
Motorka: Honda NC 750X

Re: seřízení ventilů

Poslaťod vladimir » 27 Júl 2018, 21:01

kecám tu na všetky strany pritom moja mašinka sa mi už týždeň nepozdáva.. tento týždeň som každý večer niekde vonku.. za ventile som spomenul že mi servisák povedal stačí pri 24 000 to som s ním hovoril dva dni dozadu.. tak som si na zajtra po obede naplánoval výmenu filtra.. menil som pri 8 000 a teraz mám 19 000

teraz som prišiel z Gbelov od kamaráta dám dole prilbu a počujem nejaké svrlikanie z pravej strany motora.. ide to z hlavy.. nie nenasál motor cvrčka.. tak zajtra nastaviť ventile.. no mierky mám len po 0.05 tak uvidím ako sa operácia podarí..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Ruidos » 27 Júl 2018, 22:17

vladimir píše:kecám tu na všetky strany pritom moja mašinka sa mi už týždeň nepozdáva.. tento týždeň som každý večer niekde vonku.. za ventile som spomenul že mi servisák povedal stačí pri 24 000 to som s ním hovoril dva dni dozadu.. tak som si na zajtra po obede naplánoval výmenu filtra.. menil som pri 8 000 a teraz mám 19 000

teraz som prišiel z Gbelov od kamaráta dám dole prilbu a počujem nejaké svrlikanie z pravej strany motora.. ide to z hlavy.. nie nenasál motor cvrčka.. tak zajtra nastaviť ventile.. no mierky mám len po 0.05 tak uvidím ako sa operácia podarí..



Ty jej dávaš riadne zabrať :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
5505 km.
Obrázok užívateľa
Ruidos
********
********
 
Príspevky: 1366
Registrovaný: 30 Jan 2016, 10:59
Bydlisko: Trenčín
Motorka: Iná

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Pavel » 28 Júl 2018, 09:07

Já jsem byl na seřízení ventilů v servise vloni na jeseň po cca 12tis. km, ale nijak jsem nepoznal rozdíl před a po seřízení, motorka jede stejně, má i stejný zvuk, servisak mi i vše nafotil rozebrané, ale opravdu jsem nepocítil žádný rozdíl.
ex: Jawa 50/21, Jawa 350/639, MZ 150 ETZ, Hyosung GV 250 Aquila, NC700X
Obrázok užívateľa
Pavel
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1214
Registrovaný: 15 Sep 2014, 08:21
Bydlisko: Dobrá u FM
Motorka: Honda NC 700X

Re: seřízení ventilů

Poslaťod vladimir » 28 Júl 2018, 11:00

nazdárek Pavel.

veď keď si mal ventile len trochu rozladené nič sa nedeje a ani výkonovo to nieje poznať.. a tvoja spotreba benzínu hovorí o tvojom štýle jazdy.. už som to tu asi písal že tebe na motorke všetko vydrží dlhšie..

moja mašinka šla výkonovo dole a ten motor okrem svojich vibrácii čo má sa zhoršil.. nejak sa viac trasie.. samozrejme hľadám prečo a ako prvé čo ma napadlo urobiť ventile a vzduchový filter.. tento týždeň som sa chcel objednať na ventile ale ma odbil že keď neklepú a necvrlikajú aby som prišiel až keď budem mať 24 000..

tak že si vymením filter ale včera sa ventile na jednom válci prihlásili už mi je jasné prečo sa ten motor trasie.. lebo válce nemajú rovnaký výkon.. po obede sa do toho pustím a napíšem v akom stave tie ventile boli..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: seřízení ventilů

Poslaťod vladimir » 29 Júl 2018, 17:26

v sobotu som tie ventile urobil..

ale tak cigánsky keď nemám mierky ako treba.. všetky ventile mali väčšiu vôľu.. jeden výfukový až 0.35 tak som vôle pozmenšoval a motor sa už tak netrasie.. nieje to veľa práce ani sa to nedá popliesť.. a nedá sa to urobiť ako sme robili auta že na jednom válci ventile strihajú tak druhý robím.. je tam nejaký posun a treba sa držať rysiek..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: seřízení ventilů

Poslaťod vladimir » 29 Júl 2018, 19:46

ľavá a pravá strana..

prebehol som túto diskusiu kvôli mierkám na ventile aby som ich objednal.. dík tomu kto tam ten príspevok dal.. a zaskočilo ma to komplikované vysvetľovanie prvého a druhého válca.. ktorá je pravá a ľavá strana, či pohľad sediaceho jazdca alebo keď pred motorkou stojím.. hrúza..


veď motorka alebo auto má vždy tú istú stranu ľavú lebo má ľavú smerovku, ľavé zrkadlo, auto ľavé dvere.. keď sa postavím pred motorku neprehodili sa mi zrkadlá.. ľavé je stále ľavé.. nekoplikujme si jednoduché veci..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: seřízení ventilů

Poslaťod puccky1 » 04 Jan 2019, 14:54

Zdochol tu pes tak troska rozprudim staru temu ;)
Dva roky nazad som slubil ze ked budem znova nastavovat ventily pozriem sa na nerozlusknuty oriesok a to ohladne urcenia poradia valcov a udajne chybnemu servisnemu manualu.
Dnes kedze mam este dovolenku a uz som takmer zdravy odhodlal som sa konene zavriet do garaze a po dvoch rokoch potvrdit alebo vyvratit moje tvrdenia ze prvy valec je na lavej strane ked sa na ne pozeras pri stelovani ventilov.
Nezivym sa mechanikovanim ale od skoly mam v hlave niekde v zadu napisane ze prvy valec je pri rozvode cize na strane brzdy ci uz rucnej alebo noznej.
Ryska v okienku musi ukazovat hore nie dole!
V tedy na opacnom valci cislo 2 nie su ziadne vole nedaju sa tam dat mierky ako pisal Baterka lenze on ho podla videa identifikoval ako valec cislo 1 lebo ho zmiatlo video.
Takto to mam nastavene od vyroby a takto som to uz robil treti krat dnes pri 86500 km

Kedze vacsina si asi ventily nastavovala podla videa tak som natocil motor podla videa prvy valec ryska smerom dole a samozrejme na skutocnom prvom valci teda ten pri rozvode sa neda nastavovat vola tusim nasavacie ventily su otvorene ale na valci cislo 2 (podla videa cislo 1) su vole takmer dobre.
Ked pisem takmer tak vyfukove boli dobre ale nasavacie maju vacsiu volu a to o dost.

Moj nazor je ze prvy valec je pri rozvode cize strana brzda a manual je dobry.

Len jedno mi nejde do hlavy ze ked to dam podla videa preco na sani je vacsia vola.
Pokial viem ventily sa nastavuju v mieste kde maju najvacsiu volu teda ako pisal Dovi ked je vacka v mieste kde ma najmensi polomer.
Iste je ze ten manual asi nie je az tak koser :)

A tu niekde bude ta zahada ze moj motor je hlucnejsi ako ostatne co som pocul budu to robit tie sacie ventily.

Inak dnes som to robil prvy a aj posledny krat ako Baterka ze som nedal dole chladic ale uz nikdy viac radsej vypustim kvapalinu ale budem mat viacej placu.

Zaver;

Ak to bude robit niekto podla manualu prvy valec je pri rozvode strana brzda a ryska v okienku smeruje hore.(hlucnejsi motor)

Pokial niekto veri videu nic nepokazi a drzi sa presne podla videa cize prvy valec je akoze na strane spojkovej packy a ryska v okienku musi smerovat dole.(tichsi motor)

Kazdopadne drzal by som tychto dvoch osvedcenych metod a nie blabolov ked strihaju ventily a podobne ;)

Snad som to opisal zrozumitelne a nedoplietol niekoho este viac.

Ako tu uz bolo viac krat pisane kto ma aspon ako take skusenosti ten si to urobi aj sam a kto nema o tom sajnu nech si to da radsej urobit lebo si moze urobit nezvratne a nie lacne skody.

How

Odoslané z A0001 pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

Re: seřízení ventilů

Poslaťod Solitare » 04 Jan 2019, 17:46

Ahoj,

teraz tu budem vystupovať ako maximálny diletant . Ja som si prečítal niekoľko článkov a aj rád na nastavovanie ventilov ako aj pozrel niekoľko videí. Nevedel som všetko pochopiť. Nebol som si istý ako na to a tak som k tomu pristúpil tak, ako to tu už niekto povedal.
Nehľadal som ktorý valec a ryska spolu súvisia.
Dlho som točil motorom a skúšal ktorý valec strihá ventilmi a skúšal, že sa dá súčasne na druhom valci pohybovať ventilmi voľne rukou . Tie voľné - pohyblivé som skontroloval a nastavil. To isté na druhom valci.
Nastaviť potreboval iba jeden výfukový, mal väčšiu vôľu. Bol to v smere jazdy pravý a prvý výfukový ventil v pravo.
Viem že vačka nie je okrúhla ale eliptická a že som možno riskoval nejaký problém.
Po poskladaní a naštartovaní sa mi stratil jeden klepotavý zvuk pri studenom motore. Od nastavenia v januári 2018 som prešiel 13 000 km bez problémov. Spotreba tá istá, dynamika podľa pocitu tá istá.

Týmto som chcel povedať že som z nedostatku schopností a chápania použil aj to, čo ma učili v autoškole v roku 1982, kde súčasťou praktickej prípravy v dielňach bolo aj nastavovanie ventilov na motore zo Škodovky 1000 MB, a vetu "valec ktorý nestrihá sa kontroluje - nastavuje " som použil aj o 34 rokov po prvý krát v živote a asi aj správne.
Rád čítam rady na tomto fóre, rád sa nechám poučiť praktickými radami pri údržbe počas servisovania. Ďakujem.
Naposledy upravil Solitare dňa 04 Jan 2019, 20:08, celkovo upravené 1
Solitare
**
**
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 17 Júl 2016, 07:00
Motorka: Honda NC 750S

Re: seřízení ventilů

Poslaťod dreamer » 04 Jan 2019, 20:07

No, tak myslim, ze to mas presne naopak. Na nete sa pohybuju neoficialne servisne manualy s chybou, ale oficialny (tlaceny) Honda manual hovori, ze prvy valec je lavy (lava strana motorky je len jedna, ta ktora je na lavo v smere jazdy, cize v tvojej terminologii ta kde je, alebo bola by spojkova packa v pripade manualu) a rysky maju licovat so znackou na valci dole. Cize opacne ako si nastavoval a ako tvrdia niektore neoficialne manualy. Tiez nestaci, ze ryska licuje, piest musi byt aj v hornej *kompresnej* uvrati, na kontrolu sluzi kontrolny otvor na druhej strane motorky (lavej). Ale aj bez neho, ak je piest v hornej kompresnej uvrati, tak vsetky vahadla budu mat volu aj do stran, nebude na nich ziadny tlak od vacky a v tejto polohe sa maju vole nastavit.

Ono, aj ked sa to urobi naopak, tak motor pojde, len sa budu ventily podpalovat a jedneho dna ta bude cakat repas ventilov a hlavy motora.

Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil dreamer dňa 04 Jan 2019, 21:06, celkovo upravené 1
Honda NC750D Integra
Obrázok
Aprilia SR MAX 300
Obrázok
ex: Honda XL 1000V Varadero | Suzuki DL650 V-Strom | Yamaha XS650 Midnight Special | Simson S50 | Jawa Babetta 207
Obrázok užívateľa
dreamer
****
****
 
Príspevky: 178
Registrovaný: 15 Sep 2016, 15:00
Motorka: Honda Integra 750

Re: seřízení ventilů

Poslaťod puccky1 » 04 Jan 2019, 20:25

Nuz vsetko je mozne.
Tak ako to robim ja mi to robili aj v Honde bol som aj pri tom ked som reklamoval a zhodou okolnosti to mal mechanik tiez v pc a nie v tlacenej forme :)
Cize ak ty mas iny manual predpokladam ze ho casom opravovali lebo origo Honda mala ten isty postup ako som pisal ja.
To ze ja mam vacsiu volu na sani neznamena ze podpalim ventily ;)

Apropo ked mas origo tlaceny manual a vies ktory valec je ktory a ktora ryska je spravna preco si sa neozval skorej?
Par ludi tu s toho nastavovania mali ine mindraky :)



Odoslané z A0001 pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
puccky1
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 4326
Registrovaný: 03 Feb 2013, 22:29
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Motorka: Honda NC 700X

PredchádzajúciĎalší

Späť na Motor, prevodovka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia