Pomocné světla

(prídavné svetlá, držiaky, kabeláž, smerovky, žiarovky, ...)

Re: Pomocné světla

Poslaťod janh2 » 08 Nov 2014, 14:04

Jak se zdá, už začala okurková sezona - na fóru je nulový provoz :)

Konečně jsem se dokopal k tomu, abych nakreslil schéma, jak mám zapojenou dodatečnou výbavu přes relé - viz schéma.

Ještě přikládám polopatický popis:

Na plusový pól batérie se připojí pojistka a druhý konec pojistky se připojí na kontakt relé, který slouží jako vypínač. Na druhý kontakt relé se pak připojuje veškerá dodatečná výbava s plusovým kontaktem. Na minusový pól baterie se přímo napojují el. doplňky. Cívku relé lze zapojit přímo do pojistkové skříňky, kde je už na to příprava - viz foto. K sepnutí relé dojde po otočení klíčku ve spínací skříňce.

Jak jsem už zmiňoval v nějakém předchozím příspěvku, dodatečné LED světla doporučuji zapojit přes vypínač na řídítkách tak, že jeden vývod vypínače se napojí na minusový pól baterie a druhý na LED světla, jak je to nakreslené ve schématu. Je to z toho důvodu, že kdyby se náhodou spínač někdy rozsypal, nedojde ke zkratu, ale pouze se rozsvítí LED světla.

Vodiče od baterie při jištění 10A musí mít průřez 1,5mm až ke spínacímu kontaktu relé. Pak k jednotlivým zařízením lze použít menší průřez dle odběru. Nicméně vodiče, které procházejí přes řízení (např. pro napájení vyhřívaných rukojetí), je vhodnější použít silnější, protože dochází k jejich většímu mechanickému namáhání.

Relé jsem použil obyčejné automobilové spínací relé např. http://www.conrad.cz/automobilove-rele-fic-frc7c-s-dc12v-12-v-25-a.k504364. Relé se dá zadarmo sehnat na šrotišti aut. Je to cenově velmi výhodný bazar :)

Ještě doporučuji připojovat všechny elektro doplňky přes WAGO svorky s páčkou http://www.zbozi.cz/vyrobek/wago-222-413-svorka-3x2-5-s-packou/. Pokud něco na cestě nečekaně exne, není problém to jednoduše odpojit a pokračovat dál.

Pokud není něco na popisu jasné, dejte mi vědět a doplním to.
Prílohy
20141108_132224b.jpg
20140731_230934b.jpg
Naposledy upravil janh2 dňa 08 Nov 2014, 23:45, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
janh2
****
****
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 23 Máj 2014, 19:02
Bydlisko: Frýdek - Místek
Motorka: Honda NC 750S

Re: Pomocné světla

Poslaťod jezdec74 » 08 Nov 2014, 14:58

Super za návod, v zimě se do toho pustím. Díky :like:
A ještě dotaz. Můžeš sem dát typ toho relátka ? A jak silné vodiče používáš ?
My heart beats for Honda.
Obrázok užívateľa
jezdec74
**********
**********
 
Príspevky: 3204
Registrovaný: 01 Sep 2013, 19:19
Bydlisko: CZ
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod janh2 » 08 Nov 2014, 23:46

Díky. Doplnil jsem předchozí příspěvek.
Obrázok užívateľa
janh2
****
****
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 23 Máj 2014, 19:02
Bydlisko: Frýdek - Místek
Motorka: Honda NC 750S

Re: Pomocné světla

Poslaťod janh2 » 15 Jan 2015, 22:44

Objednal jsem si z Číny tyto Wago svorky: http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-WAGO-222-415-Universal-Compact-5-Wire-Wiring-Connector-5-Pin-Conductor-Terminal-Block/1973721090.html Prodávají to za pár korun. Výhodou je, že pokud máte zapojené na motorce nějaké doplňky a během cestování něco umře, lze jednoduše bez nářadí obvod odpojit.
Obrázok užívateľa
janh2
****
****
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 23 Máj 2014, 19:02
Bydlisko: Frýdek - Místek
Motorka: Honda NC 750S

Re: Pomocné světla

Poslaťod Tom » 17 Jan 2015, 07:31

Tyto sbírky jsou pro standardní elektronické domovní rozvody. Určené pro 1.5 nebo 2 mm TVRDÉ kabely. Nikoliv Lanka, tj spletane kabely s několika jemných dratku.

Tyto sbírky za pár korun prodávají k kterekoliv elektre. Elektrikáři toto nakupují po krabičkách.

Na moto je ale absolutní nesmysl tohle používat.
Otřesy, kontaktní plocha svorek, prechodovy odpor a další

Elektrikářům zdar
Tom
**
**
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 01 Feb 2014, 13:57
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod keto » 17 Jan 2015, 10:27

Dělám elektronika na ČD a ty nové hliníkové poschoďáky "elefanty" jsou plné wago svorek,sice jsou trochu jiné než z odkazu výše,ale fungují bez problémů,problémy nám spíš dělají konektory,na starých mašinách byly používaný letecké a ty jsou OK i po 30 letech,ty nové jsme některé museli opravovat už po 5 letech.Jinak na konce těch lankových vodičů se lisují takové pevné koncovky a ty se pak zasunou do wago svorky ;)
http://www.gme.cz/kabelove-dutinky-ocka-vidlice-koliky-hacky
Jawa 20 (1976), TMEC Betka (2007), Aprilia Scarabeo 200 (2009), Honda SH 300 (2010), Honda NC700X (2012), Honda Forza 350 (2021)
Obrázok užívateľa
keto
*********
*********
 
Príspevky: 1941
Registrovaný: 22 Jan 2013, 20:57
Bydlisko: Severní Morava
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod jezdec74 » 17 Jan 2015, 17:15

Tom píše:Tyto sbírky jsou pro standardní elektronické domovní rozvody. Určené pro 1.5 nebo 2 mm TVRDÉ kabely. Nikoliv Lanka, tj spletane kabely s několika jemných dratku.

Tyto sbírky za pár korun prodávají k kterekoliv elektre. Elektrikáři toto nakupují po krabičkách.

Na moto je ale absolutní nesmysl tohle používat.
Otřesy, kontaktní plocha svorek, prechodovy odpor a další

Elektrikářům zdar


Tak to jsi je asi nikdy neviděl.
Nemáš pravdu, dají se bez problému na lanka použít a jsou od 0.08 - 4 mm2.
Já je mám taky z práce od elektrikáře, ale u nás je za ty peníze nekoupíš.
Ta 5ti násobná stojí 18 - 20 Kč.
My heart beats for Honda.
Obrázok užívateľa
jezdec74
**********
**********
 
Príspevky: 3204
Registrovaný: 01 Sep 2013, 19:19
Bydlisko: CZ
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod Tom » 17 Jan 2015, 18:35

Používám to denně. Ty v odkazu jsou opravdu jen na tvrdé dráty, to o čem mluvíš ty je trochu něco jiného.

Ale kdo chce kam....
Pročpak existují tisíce druhů autokonektoru a třeba i s zraněním proti vodě a tak
Tom
**
**
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 01 Feb 2014, 13:57
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod janh2 » 17 Jan 2015, 19:58

Wago svorka, kterou jsem uvedl v odkazu, zvládá jak pevné tak i tankové vodiče. Je na to přímo dělaná.

Aby se mi časem konce lankových vodičů nezačaly třepit a lámat, tak jsem je ještě propájel. Svorky mám umístěné nad baterii kvůli ochraně před vodou a snadnému přístupu. Navíc jsem kabely zafixoval stahovacími páskami k nějakému většímu kabelovému svazku, aby nebyly volné a nepřenášely se do nich vibrace. Myslím, že než tady vzniknou nějaké problémy, to se uklepou jiné originál konektory na NC :)
Obrázok užívateľa
janh2
****
****
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 23 Máj 2014, 19:02
Bydlisko: Frýdek - Místek
Motorka: Honda NC 750S

Re: Pomocné světla

Poslaťod Macek » 09 Apr 2015, 19:56

janh2 píše:Relé jsem použil obyčejné automobilové spínací relé např. http://www.conrad.cz/automobilove-rele-fic-frc7c-s-dc12v-12-v-25-a.k504364. Relé se dá zadarmo sehnat na šrotišti aut. Je to cenově velmi výhodný bazar :)


chtěl jsem se zeptat na pár drobností, páč jsem dneska kutil zapojení těch přídavných světel a přes relátko mi nejdou spustit.. jsou dvě možné příčiny.. špatně zvolené relé.. prodali mi prý běžné automobilové relé 12V, ale 40A.. Jahn psal 25A?.. je to blbě, nebo to může fungovat? a druhá možná příčina je, že jsem konektory zkusil dát do pojistkové skříňky ne do těch které Jahn kroužkoval, ale do těch pod.. napájel jsem si totiž větší jazýčky a do těch označených nevlezly.. menší jsem neměl.. budu to řešit zítra.. ale třeba konektrory fungují, jen relé nesepne.. díky těm ampérům.. nejsem zas taky elektro profik.. poradite mi?.. esli je nutné koupit menši rele nebo jsou důležité ty konkrétní zdířky.. předem díky kuci..

PS řídil jsem se plánkem zapojení od Jahna..
Naposledy upravil Macek dňa 09 Apr 2015, 19:59, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Macek
******
******
 
Príspevky: 565
Registrovaný: 10 Aug 2014, 05:53
Bydlisko: Vratimov, CZ
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod BrAtKo » 09 Apr 2015, 19:59

Relé je v pohode neboj veď si dal este aj silnejšie a aj 25A je silne predimenzované. Ale to si sám overiť musis počúvať ci cvaka ideálne voltmetrom odmerať ci spína a kde mas napätie. Ci na vstupe na relé dostáva 12V pri zapnutí.
Obrázok užívateľa
BrAtKo
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1408
Registrovaný: 13 Mar 2015, 23:12
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Honda NC 750S

Re: Pomocné světla

Poslaťod Macek » 09 Apr 2015, 20:01

..při odpojení relé a zapojení napřímo funguju, svítím, hřeju a džípíeskuju jak mám.. spíš jsem myslel esli to relé díky tomu že je na 40A nesepne.. tak problém bude asi v těch konektorech..
Obrázok užívateľa
Macek
******
******
 
Príspevky: 565
Registrovaný: 10 Aug 2014, 05:53
Bydlisko: Vratimov, CZ
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod jezdec74 » 09 Apr 2015, 20:03

Já mám ty přídavné světla napojené podle super návodu od Honzy (janh2) a vše funguje na 1*.
Strč to do správné dírky a uvidíš :lol:
Tím relátkem to nebude.
My heart beats for Honda.
Obrázok užívateľa
jezdec74
**********
**********
 
Príspevky: 3204
Registrovaný: 01 Sep 2013, 19:19
Bydlisko: CZ
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod Macek » 09 Apr 2015, 20:16

..no jasne.. zitra.. dneska jsem to už nestihl přepájet.. to se poddá.. :like: dík..
Obrázok užívateľa
Macek
******
******
 
Príspevky: 565
Registrovaný: 10 Aug 2014, 05:53
Bydlisko: Vratimov, CZ
Motorka: Iná

Re: Pomocné světla

Poslaťod BrAtKo » 09 Apr 2015, 21:04

A to relé z vrakoviska ako take si na stole skúšal ci funguje ?
Obrázok užívateľa
BrAtKo
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1408
Registrovaný: 13 Mar 2015, 23:12
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Honda NC 750S

PredchádzajúciĎalší

Späť na Svetlá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia