Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pavel » 19 Jún 2017, 13:52

Podle mě to ABS u těchto strojů je špatně nastavené softwerově z výroby, toto by se nemělo(a nesmí) se stávat, protože to už ohrožuje život jezdce při krizových situacích. Když jedu na své NC bez ABS, tak s tím počítám, vždy brzdím v krizi instinktivně stejně přední i zadní brzdou. Ale když jede někdo na motoškolu, kde se má vše zkusit a prověřit, tak s tímto prostě nepočítá a ani ho nenapadne, že by šel přes přední hlavou napřed na zem.

Ale zase trochu dobrého na tom je, že už ví jak se má chovat s motorkou příště na silnici v běžném provozu a co od ní čekat, prostě nebrzdit v krizi jen přední brzdou ale oběma. Ani na ABS se nedá stoprocentně spolehnout. Já to dělám taky tak a když vidím auta jak vystrkují čumák do křižovatky a přestože jedu po hlavní ve vyšších rychlostech, tak pro jistotu si dám prostředníček na páčku přední brzdy, co kdyby, párkrát se stalo, že mi tam vjeli a šel jsem do smyku, na suché cestě to jde ustát, horší na mokru a rychlostech přes stovku....

Co z toho vyplývá, že motoškola dala všem účastníkům mnoho dobrého a zkušenosti k nezaplacení :like:
ex: Jawa 50/21, Jawa 350/639, MZ 150 ETZ, Hyosung GV 250 Aquila, NC700X
Obrázok užívateľa
Pavel
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 1214
Registrovaný: 15 Sep 2014, 08:21
Bydlisko: Dobrá u FM
Motorka: Honda NC 700X

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pito » 19 Jún 2017, 14:56

Supi píše:Georgoo sa mozno vyjadri blizsie, ale ak si spravne pamatam, ked brzdil zadnou aj prednou, koleso neslo do vzduchu. Ked brzdil prudko len prednou, tak koleso islo hore. Ale aj vtedy max mozno 20-25cm.


On spominal aj nieco v tom zmysle ze pri 1tke sa mu dviha a pri vyssich stupnoch uz nie. Podporil to tusim aj tym, ze podobnu (rovnaku?) info nasiel aj v navode-to si uz presne nepamatam.

Tomas tam mal ale 3jku zaradenu ked sme dvihali moto. Cize ozaj mozeme teoretizovat kde bol pes zakopany, ale nemyslim si ze rovnako su nastavene abs u jednotlivych modelov.
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Supi » 19 Jún 2017, 15:46

Na motoskole sme sa rozpravali o vrchole zakruty (apexe) a posunutom apexe.
Nasiel som pekny obrazok. Modra stopa je idealna pre motorku.
Vyhody: Jazdec vidi lepsie do zakruty, skor moze zacat prudko pridavat, na vyjazde ma vyssiu rychlost. Motorka je len na zaciatku naklonena viac ale potom vacsinu zakruty menej ako pri cervenej stope.
Nevyhody: Jazda je menej plynula. Musi sa ist viac na brzdy. Pociatocna rychlost pri zahajeni naklonu je nizsia. Ako som ale pisal, na vyjazde je modry jazdec rychlejsi.

Pri nasom, cestom, jazdeni nejde ani tak o tu rychlost, ale skor o to, ze vidiet dalej do zakruty. Zaroven sa nestane, ze vbehnete do zakruty prilis rychlo a az v zakrute zistite, ze ste to prepalili.

Obrazok:
Obrázok
Naposledy upravil Supi dňa 19 Jún 2017, 16:34, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
Supi
*******
*******
 
Príspevky: 818
Registrovaný: 27 Máj 2013, 10:07
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pito » 19 Jún 2017, 15:58

To je presne to, co som sa ti snazil neskor vysvetlit ako som myslel. Modra stopa je idealna pre jazdy v premavke a cervena idealna na okruh. Takze ano, mal si pravdu ;)
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Supi » 19 Jún 2017, 16:29

Pito, s vykonnou motorkou by si aj na okruhu bol rychlejsi v tej modrej stope. Problem je len ak idu dvaja jazdci vedla seba. Modry ziska zo zaciatku naskok, lebo ide neskor na brzdy. Ale v momente ked zacne klopit, tak vnutri ma cerveneho jazdca, ktory ide celu zakrutu max naklon, rychlostou aku mu schopnosti a motorka dovolia. Cerveny nemoze spomalit, ani zrychlit, ani zmenit stopu. Tak bud ho modry trafi, alebo modry ustupi. Ak to vyjde tak, ze sa netrafia, tak modry bude mat na vyjazde vyssiu rychlost a vitazi.

Davnejsie som cital clanok, kde to bolo znazornene. A mozno to bolo video. Neviem to najst.

Ale kludne o tom mozme diskutovat. Nemam skusenosti z okruhov. Mozno Pepe, ako skuseny okruhar, niecim mudrym prispeje a vsetci sa nieco nove naucime. 8-)
Obrázok užívateľa
Supi
*******
*******
 
Príspevky: 818
Registrovaný: 27 Máj 2013, 10:07
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Supi » 19 Jún 2017, 16:36

Upravil som v prispevku s obrazkom vetu: "Jazdec vidi lepsie do zakruty, skor a silnejsie moze zacat pridavat" na spravnejsiu vetu "...skor moze zacat prudko pridavat".

Lebo pridavat zacne cerveny skor. Ale modry moze dat full gas omnoho skor ako cerveny.
Obrázok užívateľa
Supi
*******
*******
 
Príspevky: 818
Registrovaný: 27 Máj 2013, 10:07
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pito » 19 Jún 2017, 16:39

Supi, hodim ti sem clanok, v ktorom sa popisuje to co som ti chcel vcera vysvetlit. Rozhodne ta teda nespochybnujem, toto je v premavke asi uplna hlupost riesit, len rozvyjam diskusiu pre rozsirenie si vedomosti nas oboch a dalsich (neber to urcite tak, ze si potrebujem nieco dokazovat). A ani by som si to nedovolil, kedze sam viem, ake velke rezervy v jednotlivych disciplinach stale mam :)

http://www.okruhari.cz/cs/technika-jizd ... yklu-stopa

K tomu co ty porovnavas, Pepe mi vtlkal do hlavy, ze ak idu dvaja jazdci do zatacky, tak vzdy toho prveho jazdca je dana zatacka. Kazdy sa ma sustredit co sa deje pred nim a nie za. A ten druhy ma za ulohu potom zvolit stopu a prejazd tak, aby neohrozil v nijakom zmysle prveho, ci uz pri drzani sa za nim alebo predbiehani.
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pito » 19 Jún 2017, 16:44

Osobne si vsak myslim, ze takato teoria nepatri na cestu, ale ide o "vysokoskolske" okruhove ucivo :)

Kedze ako som ti spominal, to co som tvrdil mozes uplatnovat na okruhu a nie v premavke kde bud cestu nepoznas, alebo aj ked poznas musis pocitat s bordelom na ceste alebo inym elementom. Preto na realnej ceste nemozes trebars ist na krv a vyuzivat plnu sirku pruhu, musis jazdit s rezervou. Naopak na okruhu toto nemusis a mozes vyuzit istotu, zrucnosti, uplnu sirku drahy a ine faktory v podstate na 100% :)
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pito » 19 Jún 2017, 16:54

A este jedna vec. Vcera si vysvetloval nejaky zakon s vektormi (povedal som ti ze neviem o co sa jedna, nepocul som ten nazov a ozaj som si nerobil srandu), no potom som prisiel na to, o com hovoris. Ja som to poznal pod pojmom trakcna kruznica. Ja sa vseobecne v odbornych nazvoch ohladne nicoho moc neorientujem, ale vacsinou sa chytim, ked sa zacne o tom rozpravat :D

Tak mozno aj pre ostatnych, ktory vsetko nezachytili, alebo nepochopili alebo si chcu zopakovat, tu je to popisane. V podstate ide o to co sme si vcera rozpravali mozno az jednoduchsie vysvetlene:

http://www.okruhari.cz/cs/technika-jizdy-trakce
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Supi » 19 Jún 2017, 17:14

Pito píše:....len rozvijam diskusiu pre rozsirenie si vedomosti nas oboch a dalsich (neber to urcite tak, ze si potrebujem nieco dokazovat).


Jasne, presne tak to aj beriem. Ja sa tiez rad naucim nieco nove, pripadne si poopravim nazory...

Z toho clanku, co si postol mi ale vychadza presne to iste, co som pisal. Ak mas slabu motorku a ides full gas celu zakrutu, tak bude idealna stopa ten stvrt/polkruh - cervena stopa v nasom obrazku. Ak mas ale silnu motorku, tak je dolezite co najskor rovnat motorku, aby si mohol dat plny plyn. Cize modra stopa :-)

Pravidlo "ak idu dvaja jazdci do zatacky, tak vzdy toho prveho jazdca je dana zatacka" plati asi pri normalnom jazdeni. Ak ide o titul tak by to komisari riesili asi iba keby sa nieco vazne stalo 8-)
Obrázok užívateľa
Supi
*******
*******
 
Príspevky: 818
Registrovaný: 27 Máj 2013, 10:07
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Supi » 19 Jún 2017, 17:55

V tom odkaze chybaju obrazky: http://www.okruhari.cz/cs/technika-jizdy-trakce

Ale ide o Krammovu kruznicu:
Obrázok
Obrázok užívateľa
Supi
*******
*******
 
Príspevky: 818
Registrovaný: 27 Máj 2013, 10:07
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Pito » 19 Jún 2017, 20:15

Supi píše:
Z toho clanku, co si postol mi ale vychadza presne to iste, co som pisal. Ak mas slabu motorku a ides full gas celu zakrutu, tak bude idealna stopa ten stvrt/polkruh - cervena stopa v nasom obrazku. Ak mas ale silnu motorku, tak je dolezite co najskor rovnat motorku, aby si mohol dat plny plyn. Cize modra stopa :-)



Neviem kde nastal komunikacny šum, ale presne toto som tvrdil vcera, ciže si neprotirečíme 8-) :D
Lepšie prísť o minútu v živote, ako v minúte o život.

ex: Yamaha Majesty 400, Honda NC700XA
teraz: Triumph Street Triple RX, Honda CBF1000FA
Obrázok užívateľa
Pito
**********
**********
 
Príspevky: 2903
Registrovaný: 23 Okt 2015, 13:47
Bydlisko: Bratislava
Motorka: Iná

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Femicko » 19 Jún 2017, 21:12

Chalani, ja sa vratim k Tomasovi. Mozno by bolo fajn, keby aj on videl svoj pad. Zajtra s nim budem v praci, tak mu poviem ze vsetko je zaznamenane.
Obrázok užívateľa
Femicko
*****
*****
 
Príspevky: 438
Registrovaný: 12 Júl 2015, 21:01
Bydlisko: Trencianska Tepla
Motorka: Honda NC 750X

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod Baterka » 19 Jún 2017, 22:06

Připojujeme se s Nikol k díkům, byla to opět příjemná akce plná nových zkušeností. :like:

Na co všechno jsem včera přišel:
- že ne všechna ABS jsou v nouzi bezstarostná a je dobré si je někde na volném prostoru mimo krizovou situaci vyzkoušet (také by mě zajímalo to video)
- že manipulovat se spojkou pomocí dvou prstů namísto čtyř může přinést její citlivější dávkování (díky Piťo)
- že osmičky a slalom jde velmi dobře jezdit i stojmo ve stupačkách (díky Richi)
- že Mitasky E07 drží za sucha i po/za stupačky NCčka
- odhalil jsem limit náklonů NCčka -> na levé straně mi chybí hlásič náklonu a tak jsem začal občas škrtat (asi) stojan -> škrtnete ho hodně, a položí vás to. Ověřeno :D
- mé žluťoučké vaky jsou vskutku dobrými airbagy i na suchém asfaltu -> pádem jsem odřel jen padák a oba stojany, vaky zůstali neporušené. Jsem rád že jsem se rozhodl je nesundavat.
- že i ve dvou a v plné polní se dá na štuplech škrtat :) (díky Samic)
- a že Dunaj není v těchto místech až tak špinavý a dá se v něm příjemně osvěžit! :like:

PS: takhle jsme přespávali :)
Obrázok
Obrázok užívateľa
Baterka
****
****
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 06 Apr 2015, 15:42
Bydlisko: České Budějovice
Motorka: Honda NC 750X

Re: Motoskola vo vlastnej rezii - Jun 2017

Poslaťod georgoo » 20 Jún 2017, 06:11

Femicko píše:Chalani, ja sa vratim k Tomasovi. Mozno by bolo fajn, keby aj on videl svoj pad. Zajtra s nim budem v praci, tak mu poviem ze vsetko je zaznamenane.


Posli mi do sukromnej spravy mail, pripadne aj na Tomasa, video vam poslem.
NC750X (2014-2017), Tracer 900 (2017:-)
Obrázok užívateľa
georgoo
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 2486
Registrovaný: 03 Jún 2014, 19:43
Bydlisko: Trnava
Motorka: Iná

PredchádzajúciĎalší

Späť na Akcie a zrazy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia