Výměna řetězovky

(reťazový set, čistenie, mazanie, šponovanie, ...)

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod miro13 » 10 Nov 2019, 21:18

Tak to si ma teraz nahlodal...rádius, myslím tvar zubov vyzerá bez zmien, mierne je len chytené z boka. Keď už tak, asi ho doobjednám a vymením. A hej, je to jednoduché, dať dole kryt, povoliť kolečko a vymeniť.
teraz: Honda NC700XA, Honda PCX125
bolo: Honda XR125L, MZ 150, Delta 50 (ZSSR), Mini 50 (ZSSR)
miro13
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 104
Registrovaný: 16 Jún 2018, 09:10
Bydlisko: Humenné
Motorka: Honda NC 700X

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod vladimir » 11 Nov 2019, 10:46

keby sa to koliesko opotrebovávalo z boku lepšie povedané čela zubu vydržalo by dlhšie.. no opotrebováva sa aj priehlbina v koliesku.. veď keď ti príde nové koliesko šublérou si premeriaš priehlbiny oproti sebe a zistíš že to staré bude mať o niekoľko desatín menej.. mal by si mať 16 zubové..
že sa tie priehlbiny prehlbujú sú o niečo bližšie k stredu a tým sa skracuje vzdialenosť medzi nimi.. zmenšuje sa rozteč..
mne sa minulý rok stalo že mi poslali nepodarok.. bolo prebrúsené.. priehlbiny boli hlbšie ako na tom čo som dal dole.. nemeral som ani neporovnával kolieska.. nahodil som nové koliesko a reťaz a motorka nešla pekne.. prešiel som asi 50 km a zadnú vidlicu som mal tak jemne postriebrenú.. ono to bolo z valčekov reťaze.. tie už neboli hladké, lesklé ale matné.. pritom koliesko z rozetou ide pekne v rovine..

až keď som koliesko zhodil dole a porovnal zo starým som zistil že je to zmätok..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod vladimir » 11 Nov 2019, 11:11

ešte dopíšem.. mne sa toto stalo tesne pred dovolenkou.. napadlo ma staré koliesko dať opačne kde nieje opotrebované čelo zubu.. no nepomohlo.. hlbšie priehlbiny robia svoje..

a všimol som si že keď je opotrebované koliesko alebo rozeta tak pri zdvihnutej motorke a ručnom zatočení kolesa reťaz tak poskakuje ako nabieha na predné koliesko.. tiež keď schádza z opotrebovanej rozety poskakuje.. samozrejme že reťaz v 100% stave..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod Solitare » 14 Nov 2019, 14:18

IMG_3379 zm.jpg
Ahojte.
premeral som staré aj nove koliesko. Nové koliesko od firmy JT SPROCKET (britská firma, na sáčku napísané že bolo vyrobené v Číne) - namerané 77,47 mm. Staré koliesko od firmy ES JOT (nemecká firma) - namerané 77,45 mm. Reťaz menená po 16 400 km, stará reťaz REGINA, nová D.I.D. VMX3.
Možno tie 2 stotiny milimetra majú nejaký vplyv no neviem? Skôr je vidieť to odretie na boku starého kolieska ?
Mám však aj ďalšie dve otázky:
1. Omylom som kúpil koliesko s tým pogumovaním na bokoch. Podľa katalógu firmy JT má byť vhodné na NC 750. Máte niekto takéto koliesko alebo skúsenosť s takýmto kolieskom?
2. Na starom koliesku aj pod vývodom hriadeľa je takáto červená "farba". Nejaký nápad/myšlienka čo by to mohlo byť?
Prílohy
IMG_3377 zm.jpg
Solitare
**
**
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 17 Júl 2016, 07:00
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod CHB » 14 Nov 2019, 14:53

dvě setiny - nevěřím, že máš něco, čím je dokážeš přesně změřit - setin si prostě nevšímej.
pogumování by mělo snížit hluk
a červená barva (pokud to není rez :-) ) by mohlo být lepidlo na vymezení vůle.
CHB
***
***
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 07 Aug 2019, 18:34
Motorka: Honda Integra 750

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod vladimir » 14 Nov 2019, 17:34

nazdárek.. to červené je obyčajná hrdza.. tie dve stotiny by nemali robiť problém.. našiel som v garáži staré 17 zubové koliesko a má 76.22 takže oproti novému už dosť opotrebované.. a pre CHB dajú sa zmerať aj stotiny.. mám tu novú šubléru ktorá je 50 dielková a aj na krabičke je napísané 0,02 mm

ešte taká maličkosť.. 16 zubové sa dá zmerať priehlbiny oproti sebe.. 17 zubové kúsok mimo stredu lebo oproti priehlbine je zub.. to len aby niekoho netrápilo ako je to odmerané.. aspoň ja som to tak meral a vyšlo to rovnak jedna aj druhá strana vedľa zuba oproti priehlbine..

a koliesko má byť na hriadeli tesné nie hrkálka..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod Solitare » 14 Nov 2019, 19:13

Ďakujem za reakcie chlapi.

Nasadím to koliesko s gumou, budúci rok pojazdím a podelím sa sa so skúsenosťou a pocitmi. Pre CHB, mám šubleru s presnosťou 0,02 a ešte sa dá aj interpolovať takže odhadom až na 0,01. To záleží od skúseností a očí a ja som ešte klasický strojár, len tie oči už....
Zmeral so ešte raz staré o nové koliesko - 17 zubové.
Rozmer hlava zuba proti opozitnej päte - staré 84,55 mm, nové 85 mm. Rozdiel 0,45 mm.
Rozmer vnútorné zuby proti sebe - staré 21,4 mm, nové 21,5 mm. Rozdiel 0,1 mm.
Rozmer vnútorné päty proti sebe - staré 25,15 mm, nové 25 mm. Rozdiel 0,15 mm.
Rozdiely môžu poukazovať na opotrebenie aleba aj na akceptovateľnú toleranciu vo výrobe rozdielnymi výrobcami.
Solitare
**
**
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 17 Júl 2016, 07:00
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod CHB » 14 Nov 2019, 19:58

no, když si chcete hrát ... proč ne, na rozetě skutečně o setiny nejde. Pokud chcete změřit rozetu přesně - pak by bylo potřeba do ní vložit broušené válečky odpovídající "normě" řetězu a měřit přes ně, neb tak do ní bude zapadat řetěz a jeho pozice je důležitá. (přesné dno dolíku skutečně moc zajímavé nebude - navíc ojetá rozeta na výměnu bude mít hlavně užší zuby a ne vymačkaný dolík)

A co se týká šuplery kde je přímo uvedena chyba 0,02 ... tj. naměřených 50.00mm může být 49,98 nebo také 50.02 kus od kusu. Aproximace je moc pěkná věc ... docela by mne zajímalo, jak u kusu který šidí do plusu - tedy naměřím 50.02 50.02 50.01 aproximací zjistím, že měřím něco co má rovných 50.00
Navíc šuplery v pořizovací ceně pod 100€ mývají vakl další jednu dvě setiny a záleží jak moc přitlačím. Jde-li mi o setiny, měřím mikrometrem.
CHB
***
***
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 07 Aug 2019, 18:34
Motorka: Honda Integra 750

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod Solitare » 14 Nov 2019, 20:13

Pre CHB

Dík, vyznáš sa.
Pri ozubení sa naozaj jedná viac o opotrebovanie na záberovej časti zuba.
Solitare
**
**
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 17 Júl 2016, 07:00
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod CHB » 15 Nov 2019, 09:30

u všech digitálních měřidel (běžných) se poslední cifra bere jako +/-1 = když použiji optimální postup měření ... tak stejně čísílka můžou skákat +/- 1 na posledním řádu. (prve jsem si to zjednodušil - v podstatě toto je ta informace o přesnosti 0,02 ) (větší problém je mechanické provedení levných šupler, kdy "zatlačením" dokážu změnit výsledek)

Aproximace se používá u analogového měření - kovovým metrem s milimetrovou stupnicí udělám 10 měření kdy odhaduji desetiny milimetru - a pak udělám průměr z 10 měření a vypočtené desetiny tak nějak zhruba sedí. (tedy ne že na to vezmu kalkulačku a uvedu do protokolu všech 8 desetinných míst co ta kalkulačka ukáže :-) )

U digitální šuplery mohu aproximací - tedy opakovaným měřením trochu eliminovat jak na ní tlačím a ovlivňuji měření - tedy docílit toho, že ve výsledku zůstane jen ta deklarovaná chyba +/- 1 setina.

setina je dost málo - na obvodu rozety roli nehraje. Co musí být řádově v setinové přesnosti jsou čepy, ložiska ... zde vnitřní drážkování - tam se ty setiny projeví a tam nezbývá než měřit mikrometrem.

PS hlavně ať to jezdí ke spokojenosti ... a ať už se zase vrátí teplo :-)
CHB
***
***
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 07 Aug 2019, 18:34
Motorka: Honda Integra 750

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod miro13 » 15 Nov 2019, 12:59

vladimir píše:a všimol som si že keď je opotrebované koliesko alebo rozeta tak pri zdvihnutej motorke a ručnom zatočení kolesa reťaz tak poskakuje ako nabieha na predné koliesko.. tiež keď schádza z opotrebovanej rozety poskakuje.. samozrejme že reťaz v 100% stave..


Tak som sa konečne dostal k moto, bol som mimo. Dal som dole kryt kolieska a skúšal pomaly a aj za chodu s motorom že ako sa to bude správať. Neboli žiadne poskoky reťaze alebo niečo podobné, krásne sedí za chodu ako na kolečku tak aj na rozete. Zajtra idem do práce, prvýkrát sa preveziem po výmene reťaze, tak uvidím ale asi ho tam nechám a pri ďalšej výmene pôjde všetko nové.
Mazal som to Motulom C4 lebo to takto mazal predchádzajúci majiteľ, ale už nikdy viac..koľko mazľavého marazmu s kopou malých kamienkov bolo pri kolečku..tak to nie. Ostávam pri prevodovom oleji s ktorým mám dobré skúsenosti.
teraz: Honda NC700XA, Honda PCX125
bolo: Honda XR125L, MZ 150, Delta 50 (ZSSR), Mini 50 (ZSSR)
miro13
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 104
Registrovaný: 16 Jún 2018, 09:10
Bydlisko: Humenné
Motorka: Honda NC 700X

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod vladimir » 15 Nov 2019, 19:43

miro.. to teraz v takej zime jazdíš ?
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod miro13 » 15 Nov 2019, 21:43

Nechcem sa tu rozpisovať, je to iná téma. Aká zima? Ale nie, problém nie je v zime ale v zlom oblečenom jazdcovi. Mám vyhrievané ponožky, nohavice, bundu, rukavice a hefty. Ale leto sa tým nedá nahradiť a samotná jazda je veľmi opatrná vzhľadom k studenej vozovke.
teraz: Honda NC700XA, Honda PCX125
bolo: Honda XR125L, MZ 150, Delta 50 (ZSSR), Mini 50 (ZSSR)
miro13
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 104
Registrovaný: 16 Jún 2018, 09:10
Bydlisko: Humenné
Motorka: Honda NC 700X

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod vladimir » 19 Nov 2019, 12:49

Miro ja som skúšal rôzne mazadlá ale že sa jazdí svižnejšie a viac sa ťahá za plyn tak zhruba po 300 km už bolo pod valčekmi sucho..
myslím že keto písal že maže každých 300 km.. tiež na to prišiel.. aj keď výrobca reťazí píše po 500 až 800 premazať..
reťaz 520 je na váhu NC a jej krútiaci moment slabá..

o niečo ľahšie a na objem slabšie motocykle majú reťaz 525 ktorá je dosť širšia.. širší valček znamená menší tlak na púzdro lebo je to väčšia plocha a mazadlo tam vydrží dlhšie.. samozrejme kilometrovo im reťaze vydržia dlhšie..

skúšal som rôzne mazadlá, tento rok aj teflon ale to isté.. že naše výlety sú bežne okolo 500 km tak reťaz cestou späť trpí.. kto jazdí kratšie trasy a stará sa o reťaz tak by mala vydržať dlhšie.. na dlhšie jazdy buď nejaké centrálne mazanie alebo počas jazdy premazať..

písal som že som rozobral reťaz.. púzdra zdeformované, potiahnute od zubov a valčeky v nich na jednej strane kúsok vybrúsili.. pritom som mazanie nezanedbával..
vladimir
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 429
Registrovaný: 30 Júl 2017, 07:20
Bydlisko: Rohožník na Záhorí
Motorka: Honda NC 750S

Re: Výměna řetězovky

Poslaťod miro13 » 19 Nov 2019, 16:20

Presne tak, častejšie mazať je dobrá prevencia, malo by to potom vydržať dlhšie a hlavne je to tichšie a hladšie to ide. V našom návode od NC píšu tuším mazať každých 1000km, na balení reťaze DID čo som kúpil je uvedené každých 500km a olej 80W90. Ja som to mazal Motulom C4 každú druhú nádrž cca 800km, ale to bolo málo. Teraz som prešiel späť na olej a budem mazať každú nádrž, +- 400km a klasika olej a štetec. Alebo si možno zaobstarám niejaké aut.mazanie.
teraz: Honda NC700XA, Honda PCX125
bolo: Honda XR125L, MZ 150, Delta 50 (ZSSR), Mini 50 (ZSSR)
miro13
Sponzori
Sponzori
 
Príspevky: 104
Registrovaný: 16 Jún 2018, 09:10
Bydlisko: Humenné
Motorka: Honda NC 700X

PredchádzajúciĎalší

Späť na Sekundárny prevod

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia